Sastanak direktora Zavoda zdravstvenog osiguranja iz F BiH

Sastanak direktora Zavoda zdravstvenog osiguranja iz F BiH

27.06.2013. 10:03h

Na inicijativu Hazima Rančića, direktora Zavoda zdravstvenog osiguranja Tuzlanskog kantona i Rade Bošnjaka, direktora Zavoda zdravstvenog osiguranja Hercegovačko-neretvanske županije u Amfiteatru Centra palijativne njege – Hospis (Klinika za plućne bolesti Slavinovići) u Tuzli je održan zajednički sastanak direktora zdravstvenog osiguranja iz Federacije BiH.

Uz predstavnike Zavoda zdravstvenog osiguranja u F BiH na sastanku su aktivno sudjelovali Novka Agić, direktorica Zavoda za zdravstveno osiguranje i resosiguranje Federacije BiH kao i Nermina Hadžigrahić novo izabrana ministrica zdravstva Tuzlanskog kantona.

Inače, cilj okupljanja menadžmenta Zavoda na jednome mjestu jest iznalaženje zajedničkih rješenja koja će dovesti do ušteda i racionalizacije potrošnje unutar zdravstvenog sustava. Razgovaralo se o četiri teme a najiscrpnija rasprava vodila se oko rashoda za lijekove za prvih šest mjeseci 2013. godine.

Analizom potrošnje na lijekove, direktori Zavodi su se složili kako imaju velika opterećenja u proračunu te će, kazano je, doći do urušavanja sustava ako se ne pronađu rješenja koja će onemogućiti nekontroliranu potrošnju po Listi lijekova koja bi se  trebala korigirati.

Na prijedlog Rade Bošnjaka, direktora Zavoda zdravstvenog osiguranja Hercegovačko-neretvanske županije donesen je zaključak o formiranju komisije (stručnog tima) od predloženih predstavnika svih Zavoda s područja F BiH.

Zadatak komisije trebao bi biti izrada analitičke podloge s financijskim pokazateljima o potrošnji po Županijama, radi zaštite financijskih sredstava Zavoda, a da sukladno zakonskim propisima to bude temelj za postupanje k nadležnim institucijama za eventualne prijedloge izmjena i dopuna Liste esencijalnih lijekova. Sudionici sastanka su se složili i s prijedlogom Hazima Rančića da se uputi prijedlog Federalnom ministru zdravstva o evaluaciji postojeće Liste esencijalnih lijekova F BiH.

Zaključeno je kako do ušteda ne može doći ukoliko se ne izvrši korekcija (smanjenje) cijena lijekova s Liste esencijalnih lijekova. U istom zaključku poseban akcent dat je i na obvezno donošenje doktrina pristupa u postupku propisivanja pojedinih grupa lijekova.

Druga točka dnevnog reda o kojoj su Zavodi zauzeli stav bila je Ljekarnička usluga. Donesen je zaključak kojim se traži da se cijena utvrđena Jedinstvenom metodologijom ne mijenja. Za izdavanje lijekova na recept Zavod će ugovornoj ljekarni plaćati naknadu kako to regulira Jedinstvena metodologija kojom se bliže utvrđuju kriteriji i mjerila za zaključivanje ugovora između nadležnog zavoda i zdravstvene ustanove. Zavodi će tim zaključkom od Ministarstva zdravstva F BiH zatražiti da se eventualne izmjene i dopune Jedinstvene metodologije izvrše na isti način i po istoj proceduri po kojoj je Metodologija donesena.

Poseban osvrt na Pravilnik o postupku i kriterijima za utvrđivanje privremene spriječenosti za rad zbog bolesti ili povrede, što je ujedno bila treća točka dnevnog reda, imao je Rade Bošnjak, direktor ZZO HNŽ iznoseći iskustva primjene tog Pravilnika u Hercegovačko-neretvanskoj županiji koji je izazvao enormno povećanje potrošnje na bolovanja preko 42 dana. S time su se složili i direktori drugih županijskih Zavoda koji u potpunosti primjenjuju navedeni Pravilnik.

Na prijedlog Rade Bošnjaka, direktora ZZO HNŽ donesen je zaključak kojim će Zavod zdravstvenog osiguranja HNŽ sačiniti prijedlog u vezi s izmjenama i dopunama Pravilnika o postupku i kriterijima za utvrđivanje privremene spriječenosti za rad zbog bolesti ili povrede a što bi u konačnici trebalo dovesti do većeg reda, smanjenja neopravdanih bolovanja a time i do ušteda.

Na sastanku se moglo čuti da prihodi ni u jednom Zavodu nisu na razini planiranih, dok u nekim segmentima s druge strane Zavodi imaju povećanja rashoda. Jedan od uzročnika takvih problema jest naplata potraživanja po osnovu doprinosa za obvezno zdravstveno osiguranje što je zapravo bila i zadnja, četvrta točka dnevnog reda sastanka održanog u Tuzli.

O odnosu nadležnih tijela prema zavodima, a kroz primjer Zavoda zdravstvenog osiguranja HNŽ govorio je direktor Rade Bošnjak kazavši kako mjerodavne institucije gotovo nikako ne mare za Zavodom time izazivaju štete nesagledivih posljedica a zbog kojih će dugoročno izazvati kolaps zdravstvenog sustava. Taj nemar mjerodavnih tijela, kazano je,  Zavod zdravstvenog osiguranja HNŽ onemogućava u naplati potraživanja u iznosu od 25 milijuna maraka.

Rade Bošnjak je naglasio kako je u ovome segmentu najveća odgovornost na Poreznoj upravi i njezina profesionalnost u smislu ispunjenja svoje zadaće.

O ovoj točci opširnije će se razgovarati na slijedećem sastanku koji bi početkom rujna trebao biti održan u Bihaću, a usvojenim zaključkom na prijedlog Rade Bošnjaka pokrenuti će se inicijativa prema Vladi F BiH da prilikom donošenja odluka ili predlaganja novih zakonskih rješenja ne predlaže otpis obveza po osnovu dospjelih a neuplaćenih doprinosa za obvezno zdravstveno osiguranje.

Natrag na arhivu novosti i obavijesti
  • Pitanja osiguranika i odgovori
  • Korisni savjeti
 

Video Spotovi

Promotivnim video objašnjenjima saznajte više o svom zdravstvenom osiguranju, pravima osiguranika i uslugama Zavoda.