Zavod podržao Bobath izobrazbu liječnika

Zavod podržao Bobath izobrazbu liječnika

05.11.2012. 12:36h

Predstavnici Zavoda zdravstvenog osiguranja Hercegovačko-neretvanske županije/ kantona sudjeluju na međunarodnom EBTA tečaju neurorazvojne terapije za liječnike koji je otvoren u amfiteatru Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru, a koji će trajati od 05. do 25. studenog/ novembra 2012.godine. Ovo je prvi tečaj izobrazbe liječnika ovakve vrste u našoj zemlji, organiziran je po visokim standardima Europion Bobath Tutor Assotiation, EBTA standardima.

Tečaj je organizirala prim.mr.sc. Mladenka Naletilić, dr.med. dok je  voditelj edukacije dr.sc.Milivoj Veličković Perat, neurorazvojni neurolog i počasni član EBTA-e. Pored domaćih najavljeni su i inozemni predavači iz nekoliko zemalja: Hrvatska, Slovenija, Grčka, Švicarska…

Na Bobath tečaju sudjeluje 19 liječnika, a sam tečaj će pokazati i značaj trajne edukacije poslije završenog fakulteta, odnosno postdiplomski tečaj.

Trotjedna edukacija namijenjena je svim liječnicima koji se bave liječenjem djece s neuromotoričkim oštećenjima, a prije svega fizijatrima, pedijatrima, neuropedijatrima i ortopedima.

˝Rehabilitacija djece sa smetnjama u neuromotoričkom razvoju je vrlo kompleksna i slojevita, iziskuje veliki trud, upornost, entuzijazam i stručnost. Upravo, da bi se povećala razinu stručnosti i smanjili stupanj oštećenja oboljele djece, Zavod se uključio u ovu edukaciju, kazala je dr. Ljiljana Pavlović, predstavnica Zavoda Zdravstvenog osiguranja HNŽ/ K koji je financijski potpomogao dodatnu edukaciju liječnika.

Tijekom otvaranja tečaja rečeno je kako samo pravovremeno prepoznavanje bolesti i njezino odgovarajuće rano liječenje može smanjiti stupanj oštećenja ili čak spriječiti bolesti te da je rehabilitacija djece sa smetnjama u neuromotoričkom razvoju vrlo kompleksna i slojevita.

"Odjel za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju odlučio se za ovakvu vrstu edukacije, budući da u posljednje vrijeme sve više dobivamo djece s neuromotoričkim oštećenjima", kazala je pročelnica Odjela za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju KB Mostar Mladenka Naletilić, dodavši kako je Odjel iz tih razloga odlučio krenuti s ovom vrstom edukacije kako bi dobio jednoobrazni sustav promatranja djece s oštećenjima u neuromotoričkom razvoju.

Mladenka Naletilić je naglasila kako se iz te oblasti ne dobiva dovoljno informacija ni tijekom studija, a ni tijekom specijalizacije.

Po njezinom mišljenju, potrebno je rano prepoznati kliničko odstupanje, postaviti dijagnozu i krenuti s terapijom, jer samo pravovremena terapija može smanjiti stupanj oštećenja, odnosno spriječiti razvoj kliničke slike bolesti.

Po riječima voditelja tečaja, neurologa iz Slovenije Milivoja Veličkovića cerebralna paraliza je najčešća motorička smetnja u dječjem dobu, a oko tri do četiri na tisuću djece ima to oštećenje.

Veoma je važno da se doktori educiraju te da rano prepoznaju da dijete ima neku smetnju i da se počne s terapijom, naglasio je Veličković, dodavši kako je Mostar centar koji može biti uzor cijeloj regiji te da je na dobrom putu da ima jak tim koji će moći liječiti djecu iz cijele regije.

Natrag na arhivu novosti i obavijesti
  • Pitanja osiguranika i odgovori
  • Korisni savjeti
 

Video Spotovi

Promotivnim video objašnjenjima saznajte više o svom zdravstvenom osiguranju, pravima osiguranika i uslugama Zavoda.