Zavod prvi u Federaciji primjenjuje model DRG

Zavod prvi u Federaciji primjenjuje model DRG

21.05.2013. 15:18h

Reforma financiranja sekundarne zdravstvene zaštite u BiH trebala bi dovesti do toga da se usluge svim bolnicama plaćaju po istoj cijeni na osnovu stvarnog učinka broja pruženih usluga, a ne po broju kreveta u bolnici što bi pacijentima omogućilo da sami biraju bolnicu u kojoj će se liječiti.
Kao primjer svim drugim zavodima u Federaciji, obzirom da je prvi počeo primjenjivati model DRG-a, istaknut je Zavod zdravstvenog osiguranja Hercegovačko – neretvanske županije.
S time ne samo da su se složili svi sudionici završne konferencije projekta financiranog sredstvima EU “Reforma financiranja sekundarne zdravstvene zaštite u Bosni i Hercegovini” održanoj u zgradi Vlade Republike Srpske u Banja Luci, nego su naglasili kako je ovaj Zavod najbolji primjer kojeg trebaju slijediti svi drugi zavodi zdravstvenog osiguranja Federacije.
U svojoj prezentaciji Rade Bošnjak, direktor Zavoda zdravstvenog osiguranja HNŽ/ K objasnio je kako je Zavod zdravstvenog osiguranja HNŽ/ K  u  posljednjih godinu  započeo definiranje novih strategija razvoja zdravstvenog osiguranja u HNŽ/ K, u okviru kojih je projekt “Reforma financiranja zdravstvene zaštite u BiH “- DRG model prepoznat kao izvanredan alat za ostvarivanje učinkovitije i kvalitetnije bolničke zdravstvene zaštite.
- Zavod je u vrlo kratkom vremenskom razdoblju uspio educirati vlastiti stručni tim za implementaciju DRG modela sastavljen od stručnjaka iz područja informatike, medicine i ekonomije koji je razvio vlastiti sustav grupiranja, kontroliranja i praćenja podataka. Bolnice koje egzistiraju na području HNŽ/ K su sukladno zahtjevima ZZO HNŽ/ K i uz pomoć informatičara Zavoda, zajednički napravili prilagodbu postojećih bolničkih informacijskih sustava (BIS-a), istaknuo je Bošnjak.
Ovaj model se uz Hercegovačko-neretvansku županiju primjenjuje i u Republici Srpskoj, a Sarajevo i Tuzla u budućnosti najavljuju primjenu jer njegov rezultat povećava kvalitetu rada bolnica zbog međusobne konkurencije, te specijalizaciju bolnica za pružanje određenih usluga.
Zanimljivo je, da je mehanizam koji se koristi u ZZO HNŽ/ K za kontrolu i plaćanje usluga po DRG modelu napravljen na način da se grupiranje podataka radi, isključivo, od strane Zavoda, nakon primljene datoteke ulaznih podataka iz bolnica. Glavne kontrole podataka se rade u Zavodu, nakon prihvata istih u informacijski sustav Zavoda, te se kreira mjesečno izvješće za svaku bolnicu.
- Na temelju prikupljenih DRG podataka kao i raspoloživih statističkih podataka urađeni su svi potrebni izračuni za ugovaranje po DRG modelu i planiranje raspodjele financijskih sredstava, objasnio je Bošnjak.
Navedeni model financiranja bolničkih usluga, naglašeno je, uveden je u zemljama EU i nekim zemljama u okruženju, a dosadašnja iskustva pokazuju da primjena ovog modela doprinosi postizanju nekoliko općih ciljeva.
- Modelom financiranja bolničkih usluga postiže se realno vrednovanje njihovih stvarnih učinaka, povećanje kvalitete zdravstvene zaštite, što u krajnjoj mjeri treba rezultirati povećanim zadovoljstvom pacijenata, i što u konačnici dovodi do racionalizacije materijalnih i ljudskih potencijala, zaključio je Rade Bošnjak, direktor Zavoda zdravstvenog osiguranja HNŽ koji je ujedno i najzaslužniji, moglo se čuti, što ovaj Zavod pravi iskorake s puno novih projekata koji će podići razinu kvalitete pružanja usluga unutar zdravstvenog sustava.
Prvenstveno se to odnosi na novi model ugovaranja zdravstvene zaštite, implementaciju integriranog zdravstvenog informacijskog sustava IZIS, sustav upravljanja kvalitetom po ISO standardu i sl.
Ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Slobodan Stanić pohvalio je aktivnosti ZZO HNŽ/ K te je istakao kako je novi model plaćanja usluga u bolnicama u Republici Srpskoj doveo do toga da se bolnice bore za pacijente čime je podignut i kvalitet liječenja.
Osim pozitivnih primjera ministar navodi da su one lošije strane ovog modela činjenica da se ekonomija počinje miješati u medicinu što za rezultat ima povećanje broja nekih posebnih terapija kao što je porod carskim rezom, a da su zbog novog modela neke bolnice i smanjile prihode.
Jedan od konsultanata na projektu „Reforma financiranja sekundarne zdravstvene zaštite u BiH“ Karolina Kalanj ističući ZZO HNŽ kao pozitivan primjer svima drugima napomenula je da je zahvaljujući sredstvima Europske unije od milijun eura tijekom dvije godine obučeno 1800 medicinskih djelatnika u BiH, a da je uspostavljen i kompjuterski sustav na osnovu kojeg se može pratiti procedura liječenja točnije uspostaviti jedinstven model terapije za oko 650 oboljenja.
Pored Rade Bošnjaka, direktora ZZO HNŽ/ K i Slobodana Stanića, ministra zdravlja i socijalne skrbi Republike Srpske, Darke Tomaša, v.d. direktora Fonda zdravstvenog osiguranja RS-a završnoj konferenciji "Reforma financiranja sekundarne zdravstvene zaštite u BiH" u Banja Luci sudjelovali su i Sredoje Nović, ministar civilnih poslova BiH, predstavnici Ministarstva zdravstva FBiH, Odjeli za zdravstvo Brčko distrikta, direktori drugih kantonalnih zavoda za zdravstveno osiguranje, direktori bolnica iz FBiH i RS-a, predsjednici komora doktora i predstavnici Delegacije Europske unije u BiH.
 

Natrag na arhivu novosti i obavijesti
  • Pitanja osiguranika i odgovori
  • Korisni savjeti
 

Video Spotovi

Promotivnim video objašnjenjima saznajte više o svom zdravstvenom osiguranju, pravima osiguranika i uslugama Zavoda.